Skip to main content

Grudziądz, ul. Szosa Toruńska 70

Savoir-vivre przy stole, czyli jak jeść z klasą?

Nie od dziś wiadomo, że savoir-vivre, czyli sztuka eleganckiego zachowania, odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka.

Nieważne, czy uczestniczymy w przyjęciu weselnym, spotkaniu biznesowym, czy też uroczystej kolacji w gronie najbliższych - zawsze przecież chcemy pokazać się od jak najlepszej strony. Choć pojęcie savoir-vivre obejmuje wiele obszarów naszej codzienności, wiele osób największe kłopoty ma z poprawną etykietą przy stole. W końcu, jak się powinno zachowywać? Czego nie robić? Oraz oczywiście - jak jeść z klasą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Czym właściwie jest savoir-vivre?

Savoir-vivre (francuski termin oznaczający “znajomość życia”) to zbiór norm i zasad określających odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach społecznych. Jest to swoiste kompendium etykiety, które umożliwia nam poruszanie się w społeczeństwie z szacunkiem, elegancją i zrozumieniem dla innych ludzi.

Wbrew pozorom, savoir-vivre nie jest sztywnym zbiorem reguł, ponieważ wykazuje się dużym zrozumieniem dla tradycji danego społeczeństwa. Może różnić się w zależności od kultury, regionu czy okoliczności, jednak zawsze opiera się na idei szacunku, uprzejmości i troski o innych. Zrozumienie oraz praktykowanie savoir-vivre’u pozwala nam budować pozytywne relacje z ludźmi, przyczynia się do utrzymania stanu harmonii w społeczeństwie, a ponadto wyznacza standardy eleganckiego i szlachetnego zachowania.

Savoir-vivre przy stole: przygotowanie do posiłku

Umiejętność eleganckiego zachowania się przy stole to jeden z głównych elementów sztuki savoir-vivre. Warto sobie uświadomić, że dobre maniery należy zachować jeszcze przed przystąpieniem do posiłku - głównie by okazać szacunek gospodarzowi i zadbać o harmonijną atmosferę na czas wydarzenia. O czym więc należy pamiętać?

 • Poczekaj, aż wszyscy zasiądą przy stole - zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, nie powinno się zaczynać jedzenia nim wszyscy goście stawią się na miejscu. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których gospodarz zachęca do wcześniejszego rozpoczęcia posiłku - jednak tutaj zwykle warto grzecznie odmówić i wykazać się szacunkiem dla pozostałych uczestników uczty.
 • Wykorzystaj serwetkę - przed rozpoczęciem jedzenia ułóż serwetkę na swoich kolanach, aby ochronić ubranie przed przypadkowymi plamami. Odchodząc na chwilę od stołu pozostaw ją na krześle, natomiast po skończonym posiłku umieść ją po lewej stronie nakrycia.
 • Wybieraj właściwie - jeśli na stole znajduje się kilka rodzajów sztućców, stosuj zasadę “od zewnątrz do środka” - każdy posiłek zacznij więc od sztućców znajdujących się najdalej od talerza.
 • Zadbaj o atmosferę - wyczekując posiłku postaraj się stworzyć okazję do przyjemnej rozmowy z pozostałymi gośćmi. Unikaj nadmiernego korzystania z telefonu, ponieważ to nie tylko niegrzeczne, lecz może także sprawić, że inni poczują się zaniedbani.
 • Nie krzyżuj nóg - siedzenie z założonymi nogami może być uznane za niegrzeczne lub wręcz niedopuszczalne w kulturze wielu społeczeństw. Zachowuj więc zawsze odpowiednią postawę, trzymając stopy na ziemi.

Savoir-vivre przy stole: spożywanie posiłku

Spożywanie posiłku to kluczowy moment, w którym nasze umiejętności savoir-vivre’u zostają wystawione na próbę. Jeżeli wiemy, jak jeść z klasą, pozostali uczestnicy z pewnością zauważą nasze dobre maniery i docenią trud włożony w zachowanie poprawnej etykiety przy stole. Zatem, jak się zachowywać podczas konsumpcji?

 • Pamiętaj o gracji - podczas jedzenia zwróć uwagę na sposób, w jaki używasz sztućców. Trzymaj widelczyk w lewej ręce, a nóż w prawej (dla osób praworęcznych) lub odwrotnie (dla osób leworęcznych). Unikaj machania nimi w powietrzu i hałaśliwego stukania o talerz. Korzystając z noża, nie używaj go do przenoszenia jedzenia do ust - do tego służy widelec. Szczypce lub inne narzędzia traktuj z delikatnością.
 • Nie mów z pełnymi ustami - jedząc staraj się zachować dyskretność i unikaj wydawania niepotrzebnych dźwięków (siorbanie, mlaskanie). W miarę możliwości, na zadane pytania nie odpowiadaj z pełnymi ustami - pozwoli Ci to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
 • Nie trzymaj łokci na stole - podczas uroczystego spotkania zawsze należy kontrolować swoje ciało. Łokcie na czas jedzenia powinny znajdować się kilka centymetrów poza stołem, blisko ciała. Nad blatem natomiast mogą być umieszczone wyłącznie dłonie i nadgarstki.

Savoir-vivre przy stole: zakończenie posiłku

Każdy posiłek w końcu dobiega końca. Także ten etap objęty jest określonymi zasadami savoir-vivre’u, których powinniśmy przestrzegać, aby z klasą zakończyć ucztę:

 • Pozostaw talerz w stanie porządku - gdy kończysz jedzenie, upewnij się, że pozostawiasz sztućce w odpowiedniej pozycji. Umieszczone jako “godzina 17:20” będą znakiem dla obsługi, że mogą już zabrać Twój talerz.
 • Podziękuj gospodarzowi - jeżeli jesteś gościem, pamiętaj o podziękowaniu gospodarzom za zaproszenie i mile spędzony czas przy stole.
 • Pożegnaj się z pozostałymi uczestnikami - po zakończonym posiłku pożegnaj się z pozostałymi gośćmi w uprzejmy sposób. Wyraź swoje zadowolenie z ich towarzystwa i zadbaj o pozostawienie po sobie pozytywnego wrażenia. Pamiętaj, że savoir-vivre przy stole to nie tylko zbiór reguł, ale także wyraz naszej kultury, empatii i taktu wobec innych ludzi.

Savoir-vivre przy stole: zachowaj klasę w każdej sytuacji

Zachowanie klasycznych manier przy stole jest nie tylko okazją do wyrażenia szacunku wobec innych, ale także do odkrycia piękna w drobnych gestach. Dbając o savoir-vivre, tworzymy przyjemne wspomnienia zarówno dla siebie, jak i dla pozostałych uczestników posiłku. Warto pielęgnować te wartości w codziennym życiu, aby nasze jedzenie było nie tylko kulinarnym doświadczeniem, ale także wyrazem szlachetności i elegancji. Bądźmy więc świadomymi gośćmi oraz gospodarzami, respektując etykietę przy stole - wówczas będziemy czerpać radość i harmonię z każdego dania, który spędzamy w towarzystwie innych.