Skip to main content

Grudziądz, ul. Szosa Toruńska 70

Tajemnice sommelierów: Jak dobierać wino do potraw?

Wino to nie tylko szlachetny trunek towarzyszący wielu uroczystym kolacjom czy spotkaniom przy stole, ale przede wszystkim kompan naszych kulinarnych doznań. Harmonijne połączenie wina z potrawą może przenieść smak dania na zupełnie nowy poziom, podkreślając jego nuty i dodając głębi do całego doświadczenia. Ale jak dokonać idealnego mariażu między trunkiem a jedzeniem? Jakie sekrety kryją się za wyborami najlepszych sommelierów świata?

Jakie wino do czego?

W świecie win istnieje niezliczona paleta smaków, aromatów i niuansów, które decydują o tym, jak dany trunek komponuje się z potrawami. Wielu z nas przy wyborze wina kieruje się głównie etykietą, ceną lub rekomendacją sprzedawcy. Jednak wyłącznie kompletne zrozumienie winnej symfonii pozwala na odkrycie prawdziwych skarbów w połączeniach kulinarnych.

Wino do mięsa

Dania z czerwonego mięsa, w tym dziczyzna, wieprzowina czy wołowina, zachwycają bogactwem smaków i wyrazistym aromatem - właśnie dlatego idealnie komponują się z intensywnymi winami czerwonymi. Wołowina w sosie doskonale łączy się z pełnym, aromatycznym winem, takim jak Cabernet Sauvignon czy Syrah. Z kolei delikatniejsze mięsa, na przykład jagnięcina bądź cielęcina, tworzą harmonię z lżejszymi odmianami czerwonego wina, na przykład Pinot Noir. Co ciekawe wieprzowina może stanowić doskonały mariaż z białymi winami, takimi jak Chardonnay czy Riesling, które podkreślają jej subtelne nuty smakowe.

Wino do dań z kurczakiem

Dla wielu Polaków mięso drobiowe stanowi pierwszy wybór na obiady czy uroczyste kolacje. Charakteryzujący się łagodnym smakiem i wszechstronnym aromatem, drób nie potrzebuje zbyt wielu dodatków. Jaki więc trunek do niego pasuje? Ze względu na subtelność potraw drobiowych, idealnym wyborem jest lekkie wino, na przykład wytrawne białe, jak Chardonnay czy Sauvignon Blanc. Z kolei gdy kurczakowi towarzyszy mocniejszy sos, w grę wchodzi też łagodne czerwone wino, takie jak Pinot Noir lub Merlot. Uniwersalność drobiu pozwala na sparowanie go zarówno z białym, jak i czerwonym trunkiem, pod warunkiem jego lekkości, wytrawności i gwarancji, że nie będzie on dominować nad smakiem potrawy.

Wino do owoców morza

Białe wina o wysokiej kwasowości, takie jak Albariño, Chablis czy Sauvignon Blanc, doskonale komplementują potrawy ze skorupiaków, małż, ślimaków oraz ośmiornic i kalmarów. Delikatny aromat takiego trunku eksponuje smaki owoców morza, zachęcając do kolejnych kęsów. Nie można też zapomnieć o winach różowych, na przykład Provence Rosé, oraz musujących, takich jak Prosecco czy Cava, które świetnie harmonizują się z aromatem i smakiem tych morskich specjałów. Kiedy jednak myślimy o wędzonych rybach, warto sięgnąć po białe wina o bardziej wyrazistym charakterze, takie jak Chardonnay z beczki czy Viognier. Te trunki, ze swoim bogatym bukietem aromatycznym, mogą sprostać potężniejszym smakom, jednocześnie dodając potrawom dodatkowej głębi.

Jakie wino do obiadu?

Wybór odpowiedniego wina do posiłku może wzbogacić kulinarne doświadczenie. Tradycyjnie uważa się, że wytrawne wina są idealne do obiadu – białe do drobiu, czerwone do czerwonego mięsa. Desery natomiast są doskonałe w połączeniu z winami słodkimi lub półsłodkimi. Chociaż te zasady przez lata były niezmiennie przestrzegane, współczesne podejście do doboru wina jest bardziej elastyczne, kładąc nacisk na indywidualne preferencje smakowe.

Jak dobrać wino do potrawy?

W doborze wina do potraw nie ma jednoznacznych reguł, które zagwarantują sukces. Choć pewne tradycyjne zalecenia pozostają wartościowe, ostateczny wybór powinien bazować na indywidualnych preferencjach i doświadczeniu. Współczesne kuchnie i winnice eksperymentują, łamiąc ustalone normy i tworząc nowe, fascynujące kompozycje. Zachęcamy więc do eksploracji różnorodnych smaków i poszukiwania tych idealnych mariaży potraw z winem. Warto otworzyć się na nowe doświadczenia, eksperymentować śmiało, a przede wszystkim - cieszyć się każdym kieliszkiem i kęsem. W końcu to radość z konsumowania jest esencją każdej uroczystości kulinarnej.